Jak na lenost - pravidlo 1 minuty
Taky si rádi děláte předsevzetí, jste plni odhodlaní něčeho dosáhnout, jdete do toho zpočátku s plnou vervou a Vaše nadšení často rychle opadne? Nebo naopak začátek stále odkládáte na zítra?
Našla jsem super pravdilo proti lenosti a na mě konečně skvěle funguje.
Existuje japonská metoda kaizen - kde uplatňujeme pravidlo „jedné minuty“. Spočívá v tom, že se určitou povinností zabýváme přesně jednu minutu denně, opravdu každý den. Jedna minuta je opravdu jen malá chvilka a věnovat ji nějaké činnosti je snadné pro každého. Minuta nějaké činnosti předem nikoho neodradí. Lenost se vám ani nestihne postavit do cesty. To, co by se vám nechtělo dělat celou půlhodinu a nacházeli jste si pro to bůhvíjaké výmluvy a neodhodlali ybste se začít, budete pouhou minutu dělat docela snadno.
Zacvičit si břišní svaly, vzepřít závaží, zkusit cviki z jógy, přečíst pár slovíček jednu stránku knížky v cizím jazyce… když je čas omezen na jedinou minutu, nejsou tyhle činnosti vůbec náročné, naopak přináší člověku uvolnění a radost a pocit - "jo, zvládám to". A tak se cestou malých krůčků zdokonalujete a dosahujete velkých výsledků.
Velký význam má to, že se postupně zbavujete pocitů viny za selhání a bezmoci a začínáte věřit ve vlastní síly. Naopak Vás začíná naplňovat pocit vítězství a úspěchu. A jak emoce úspěchu narůstají, začínáte automaticky prodlužovat své „malé krůčky“ - z jedné minuty jsou, dvě, pět a více. Než se nadějete, bude to půlhodina i více. A to je evidentní úspěch.
Kaizen vznikl v Japonsku. Slovo samo je složeninou výrazů „kai“ a „zen“, překládaných jako „změna“ a „moudrost“. Obvykle je výraz kaizen překládán jako „změna k lepšímu“. Autorem tohoto postupu, vypracovaného pro management („gemba kaizen“), je Masaaki Imai. Kaizen označuje za směr filosofie nalézající uplatnění jak v managementu, tak v osobním životě.
Lidem západní kultury může tato japonská metoda připadat neefektivní. Obvykle mají za to, že bez velkého úsilí člověk velkých úspěchů zkrátkanedosáhne. Jenomže rozsáhlé, náročné programy, mohou člověka odradit, zlomit jeho sílu a odhodlání a zůstat bez výsledku. Princip kaizen je vhodný pro všechny a lze ho uplatnit v mnoha oblastech života. Například jako gemba kaizen – postupné a neustálé zlepšování managementu.
Zamyslete se nad tím, co potřebujete vy osobně a zkuste uplatnit cestu malých krůčků, metodu kaizen v praxi.